“Bazı şeylerin gitmesine izin vermek işte bu nedenle çok önemlidir. Onları serbest bırakmak. Gevşek olanı kesmek. İnsanların hiç kimsenin işaretli kağıtlarla oynamadığını anlaması gerekiyor; bazen kazanırız ve bazen kaybederiz. Hiçbir şeyi ger almayı bekleme, yaptıkların için takdir edilmeyi bekleme, ne kadar zeki olduğunun keşfedilmesini bekleme ya da aşkının anlaşılmasını. Daireyi tamamla. Gururlu, yetersiz ya da kibirli olduğun için değil, sadece artık onun senin yaşamında yeri olmadığı için. Kapıyı kapat, plağı değiştir, evi temizle, tozdan kurtul. Geçmişte olduğun kişi olmayı bırak ve şu an kimsen o ol.”
by Paulo Coelho - Zahir S. 204

Merhaba Dünya

Tarih: Ocak 1st, 2010 | Yazar: | Kategoriler: Dışlananlar | Etiketler: | Yorum Yok »

“Merhaba Dünya” nedir bilir misin?

İki kelimeden oluşmuş basit bir cümle, o kadar basit ki anlamını ifade edecek bir cümleye gerek bile yok mu diyorsun. Maalesef cevap bu değil “Merhaba Dünya”nın ne ifade ettiğini anlatmak için bir blog yazısına ihtiyaç var. İhtiyacı karşılayacak yazı da tam burada.

Yeni bir programlama dili öğrenmişsindir yada program yazmaya yeni başlamışsındır. Haliyle o dil hakkında pek fazla bilgin yok bir şeyler yazıp çalışıp çalışmadığını kontrol etmek gerekir tam o anda programcının sıcacık ellerinde iki kelimden oluşan o cümle dökülü verir. Tabi başına bir şeyler yazmak gerekir kimi zaman “print” kimi zaman “echo” kimi zaman ise “write”. Şimdi çalıştırma zamanı web ile ilgili bir şey ise browser açılır localhost/blabla yazılır ve enter’a basılı verir masaüstü programı ise kullanılan IDE’nin menüsünde run komutu aranır. Bastık ve çalıştırdık aaa ne oldu ekranda o cümle yok başka bir şeyler yazıyor neden acaba demeden syntax hatası yaptığımızı fark ederiz. Ya tırnağı kapatmayı unuttuk yada bir noktalı virgülü  hemen hatamızı gideririz. Yeniden çalıştır komutu veririz. İşte o an ekranda “Merhaba Dünya” yazdığını görürüz. O cümleyi gördüğümüz an içimizi bir huzur kaplar duruma göre ya ben bu işi becerebilirim dersin yada bu dil tam bana göre. “Merhaba Dünya”  budur işte.

Tatava yapmayı bırakıp sadede gelirsem blogumda php, JQuery, css, Zend Framework  ve sektörle ilgili bazı haberler hakkında yazılar yazacağım.Yorum Yap